Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az akrilfestékekről...

Az akrilfestékekről...

Akril festékek a számfestő készletekben és minden, amit érdemes és hasznos tudnod róluk!

A Piktorandusz webshopban kapható számfestő készletekben lévő festékek kizárólag akrilfestékek, ez igaz az egyedi számfestők festékkészleteire is. Ezért gondoltuk hasznosnak, hogy egy blogbejegyzést az  akrilfestékekről, azok variációiról, tulajdonságairól,  használhatóságukról.

A teljesség igénye okán azt azért meg kell jegyeznünk, hogy a számfestők piacán néha-néha belefuthatsz más típusú (nem akril) festéket tartalmazó készletekbe is.

Az akrilfesték egy viszonylag új festéktípus, mely csak a 20. században jelent meg, sőt, a jelenleg legelterjedtebb vizesbázisú verziója csak a 20. század közepén.

Egyik nagyszerű tulajdonsága, hogy szinte bármilyen anyagot festhetünk vele, tehát nem csupán a számfestők vásznait, de például fát, műanyagot, üveget, követ/kavicsot és fémet is. Ezt kifejezetten hasznos tudni, ha a számfestők festéséből megmaradt festékeket nem szeretnénk kidobni, hanem szeretnénk azokat felhasználni.

Az akrilfestékek pigmentekből és műanyagrészecskékből állnak.

Az akrilfestékek vízzel higíthatók, gyorsan száradnak és száradás után lehetőség van egy új réteg felvitelére (akár más színnel is) is, ha valamiért szükségesnek ítéljük.

A Piktorandusz webshopban kapható számfestő készletek kizárólag selyemfényű akrilfestékeket tartalmaznak, de léteznek matt akrilfestékek is, sőt metálos (erre jó példa az arany és ezüst színű festékek), valamint gyöngyházas verziók is.

Az akril festékek száradásával egy filmszerű bevonat képződik a festett felületen, mely ellenálló külső hatásokkal szemben is (ezért is van az, hogy a fedőlakkok használata egyáltalán nem kötelező, azokat abban az esetben ajánljuk, ha valaki egy színárnyalatoktól független, egységes – matt vagy fényes – réteggel szeretné fedni az elkészült festményt, illetve ezzel a plusz egy védőréteggel tovább védeni azt a levegőben szálló portól, a meleg/hideg levegő hatásaitól, vagy a fény esetleges hatásaival szemben).

Az akrilfestékek további előnye, hogy nem igényelnek alapozást, vagyis rögtön „nekieshetünk” a vászon festésének!

Figyelem! Az akrilfesték száradás után nem - vagy csak nagyon nehezen, szerves anyagok bevetésével – távolítható el, így erre érdemes figyelni (csapatunk több ruhadarabja esett már áldozatául akrilfestéknek, igaz, hogy nem a számfestők megfestése során, hanem az egyedi számfestők festékkészleteinek összeállításakor).

A rutinos számfestők biztosan találkoztak már olyan akrilfestékkel, ami vagy egy rétegben vagy akár több rétegben sem fedett megfelelően. Ez a festék pigmentáltságából fakad. A magasan pigmentált festékek egy rétegben is tökéletesen fednek, a pigmentáltság szintjének csökkenésével párhozamosan azonban csökken az akrilfesték fedőképessége is. A pigment egyébként a festékek színét adó oldhatatlan, szilárd alkotórész. Tehát leegyszerűsítve, minél több van ezekből az adott festékben, annál jobban fednek, s minél kevesebb, annál kevésbé!

 

Az oldal tetejére